czwartek, 21 lipca 2011

nawyk dawania i wspierania

http://coolyx.wordpress.com/2008/11/23/donate-wordpress-credits/

Po napełnieniu brzuszków i ubraniu się w ładne szmatki z galerii handlowych mam nadzieję, że nasze społeczeństwo przeżyje kolejny skok cywilizacyjny. Jego wyrazem będzie coraz częstsze, a w końcu regularne inwestowanie, wspieranie, fundowanie i sponsorowanie wartościowych projektów.

Nie musimy dawać tylko ze wstydu, poczucia winy albo co gorsza ze strachu, kiedy podchodzi do nas pijany dres. Dawanie może być częścią twórczego życia, gestem rozmachu, różnorodności, bogactwa przeżyć, ciekawości i rzeczywistego poparcia.
Brak nawyku bezinteresownego wsparcia w Polsce nie wynika koniecznie z biedy. To po prostu brak nawyku, z powodu którego nawet najlepsi bloggerzy nie są w stanie podreperować sobie budżetu dotacjami, nie mówiąc już o utrzymywaniu się z pisania. Żeby poprawić statystyki, dwa razy dokonałem wpłaty autorowi APP Funds (2x100zł), jeden raz Marcinowi Samselowi (1x100zł). Polecam zrobić to samo w stosunku do swoich ulubionych autorów, dla samej zasady.

poniedziałek, 4 lipca 2011

e-book Bartłomieja Zielińskiego


Poruszam kwestie Boga omawiając sprawy pieniądza i giełdy, gdyż jest to jedna całość. Nie odgraniczam Boga od codzienności, wg mnie nie da się rozłączyć sfery pracy, ducha, relacji społecznych itd. Osoba szczęśliwa czuje spełnienie we wszystkich sferach życia: fizycznej, duchowej, intelektualnej i emocjonalnej. Są to sfery ściśle ze sobą powiązane.

Zgadzam się całkowicie. Z wyjątkiem Boga. Biblijny język brzmi coraz bardziej egzotycznie. Niewiele osób zastanawiało się latami, co Bóg myśli o giełdzie. A Bartłomiej Zieliński owszem.

Samo meta-podejście jest mi jednak bliskie. Wielkim atutem tekstu jest doświadczenie autora, gęste zarówno w dziedzinie biznesu jak i giełdy. Co ciekawe, doświadczenie to zawiera bogactwo oraz bankructwo. To zdumiewające, że książkę dostajemy za darmo. Tym bardziej, że Bartek wycenia jej potencjał na 0,6 mln PLN.

Przekonanie o istnieniu głębi nie jest traktowane poważnie. Przecież dominuje światopogląd płaskiej ziemi, a o wartościach mówi się tylko puszczając oko i krzyżując palce. Tymczasem autor e-booka udowadnia, że można pogodzić aktywność biznesową, operacje giełdowe i spokój ducha. Kluczem jest według niego oddanie Bogu, a według mnie po prostu integralność - poczucie, że reprezentuje się na zewnątrz to, co jest wewnątrz, a wśród ludzi to, kim jest się w samotności. I nie potrzeba do tego idei Boga.

Na szczęście Bartek nie bawi się w nawracanie. Zamiast tego pokazuje przykłady kontroli wydatków, inwestowania w fundamenty, prowadzenia uczciwego biznesu. Dlatego gorąco polecam jego książkę - czyta się z przyjemnością. 

Autor wysyła pdf każdemu, kto napisze do niego na adres: bartek@ilike.pl. 

sobota, 2 lipca 2011

lunch i sjesta - 3xTAK


Mieliśmy kiedyś praktykanta z Tajlandii. Po kilku miesiącach pracy napisał raport, w którym wyraził zdziwienie faktem, że w Polsce nie istnieją przerwy na lunch. Uważał to za dużą niedogodność. Nie mamy tradycji dzielenia dnia pracy, a przecież lunch i sjesta to dorobki cywilizacyjne, które mogą poprawić jakość życia.

Podczas lunchu regenerujemy się, odświeżamy myśli, możemy umówić się na inspirujące spotkanie. Proponuję zadbać o siebie i przynajmniej 2 razy w tygodniu wprowadzić wyjścia na lunch do kalendarza.