sobota, 1 maja 2010

płeć finansów

Trafiając na nowego bloga o finansach naturalnie spodziewamy się, że jego autorem jest mężczyzna. Odkrycie formy żeńskiej w tekstach zaskakuje. Czy blogi kobiet o finansach osobistych wyróżniają się, chociażby przez inaczej położone akcenty w treści? Czy kobiety piszą więcej np. o dzieciach? Zachęcam to sprawdzić.

Chyba najbardziej "kobiecy" blog z tu przedstawionych. Parsimonia skupia się na oszczędzaniu i świeżym podejściu do podstawowych, codziennych czynności. Operując przykładami swoich bliskich - rodziny i znajomych, szuka rozwiązań, które pomogą podreperować osobiste budżety. Bardzo ciekawe i do zastosowania przez wszystkich.

Profesjonalny, zaawansowany blog, zawierający wyczerpujące i rozbudowane notki z dziedziny inwestowania i oszczędzania. Richmond dzieli się przydatną wiedzą, odsyłając często do silniej rozbudowanych niż polskie stron angielskojęzycznych. Dzięki opisywaniu warunków brytyjskich daje porady niezbędne dla emigrantów. Jednocześnie, dzięki bardziej ogólnym uzupełnieniom, stają się one przydatne dla całej reszty.

Karolina dzieli się na blogu pomysłami na zwiększenie dochodów i zmniejszenie kosztów. Z powodu właściwej sobie wrażliwości traktuje tematykę finansów osobistych jako punkt wyjścia do szerszych rozważań. Często przywołuje cytaty dotyczące zarówno rozsądnego dysponowania zasobami, jak i życia po prostu.

100-procentowy freelancer, dużo piszący o byciu wolnym strzelcem jako sposobie życia. Opisuje sposoby pozyskiwania zleceń, promuje zarabianie przez internet. Analizuje również oszczędzanie w najdrobniejszych szczegółach, w konsekwencji faktu, że los wolnego strzelca wiąże się często z niewystarczającymi do poczucia komfortu wpływami finansowymi i niepewnością płynności. Podkreśla fakt, że jest kobietą i zwraca się chętnie bezpośrednio do nich.

Trudno więc chyba wyróżnić wyraźnie podejście kobiet, które odważyły się zagrać w grę zdominowaną przez mężczyzn. Każda z nich to indywidualność. Uderza jedna wspólna cecha: są niezależne.

4 komentarze:

 1. Witaj wśród blogerek :) Dzięki za podlinkowanie - już się odwdzięczyłam. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Finanse, motoryzacja i IT sa zdominowane przez mezczyzn, mi to zupelnie nie przeszkadza. Wlasciwie to nawet wole taki uklad, bo z kobietami mam malo wspolnych tematow.

  OdpowiedzUsuń
 3. Zaczynając pisanie bloga jakiś czas temu nawet nie sądziłam, że trafię do takiego zestawienia. Dzięki:)Przy okazji - fajny podtytuł bloga.

  @ Richmond, moim zdaniem stereotypizujesz. Nie słyszałam nigdy faceta, który w ten sposób wypowiadałby się o innych mężczyznach. W ten sposób my, kobiety same się wykluczamy z grona ludzi mądrych. Jesteś inteligentna, masz dużą wiedzę - nie podkreślaj proszę, że inne kobiety pozostają daleko w tyle. W ten sposób umacniasz stereotyp, że kobiety to tylko plotkują, gadają o dzieciach, ciuchach i kosmetykach, a jak chcesz pogadać o finansach lub motoryzacji to musisz wejść w męskie grono. A tak nie jest i wcale nie musi być.

  OdpowiedzUsuń
 4. Nigdzie nie pisze, ze kobiety pozostaja w tyle, tylko, ze maja inne zainteresowania.

  OdpowiedzUsuń