niedziela, 28 lutego 2010

Potencjał pieniądza


Pieniądz to, zgodnie z definicją encyklopedyczną, powszechnie akceptowany z mocy prawa lub zwyczaju środek regulowania zobowiązań, pełniący rolę powszechnego ekwiwalentu (za www.portalwiedzy.onet.pl). Oczywiście. Trzeba jednak dodać, że pieniądz bywa tematem tabu albo obiektem wyznania. Ten prosty i genialny wynalazek człowieka stał się jednym z najbardziej uniwersalnych tematów na świecie. Interesuje wszystkich. W nowoczesnych społeczeństwach bowiem ma wspaniałą własność – wymiany na większość istniejących dóbr.

Zacznę od przykładu. Pomysł założenia tej strony pojawił się ponad rok temu, kiedy spodziewałem się sprzedać mieszkanie za ok. 100 000 $. Rynek nieruchomości i kurs dolara zweryfikowały tą liczbę boleśnie. W końcu mieszkania nie sprzedałem, ale je wynająłem, jak wielu innych w tych czasach.

Pobawmy się więc sprawdzając, co można dzisiaj kupić za 100 000 dolarów. Otóż:

40 samochodów marki Tata Motors lub 1 (słownie: jeden) Chevrolet Corvette ZR1, albo
500 szt. telefonów iPhone, albo
domek w Kenmore w stanie Nowy Jork
lub też 48-metrowe mieszkanie w Krakowie

Powyższa kwota pozwala także na adopcję na odległość 15 dzieci z krajów Trzeciego Świata, obejmującą pełne wsparcie przez 19 lat (od 6 do 25 roku życia).

Potencjał jak widać kuszący. Jeżeli chodzi o pieniądze do zdobycia, przy wielocyfrowych liczbach wyobraźnia pracuje. Weźmy Lotto. Dwudziestomilionowa kumulacja przyciąga nawet racjonalistów, którzy kupują los wiedząc, że to wydatek beznadziejny. Ale te kilka godzin, które dzieli wypełnienie kuponu od momentu wieczornego losowania, zamienia się często w przyjemny seans wyobrażonych luksusowych podróży i innych odsłon beztroskiego życia milionerów. To jeden z powodów, dla których pieniądz wzbudza emocje, u niektórych nieporównywalne z niczym innym.

Mieszkańcy Europy Środkowej, wstępując w podchwytliwy kontekst kapitalizmu, chcąc nie chcąc nauczyli się mówić o pieniądzach, tj walczyć o nie i je liczyć. Mam jednak wrażenie, że ten olbrzymi przecież temat nie jest właściwie eksploatowany. Dlatego też będę podejmował go w swoich notkach.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz