niedziela, 26 sierpnia 2012

głos banknotów


Niedawno wpuszczono do obiegu w Wielkiej Brytanii nowy banknot pięćdziesięciofuntowy. Jak można było się domyśleć, oprócz wizerunku królowej umieszczono na nim portrety nieszczególnie romantycznych postaci. Wybrano tym razem autorów patentu na silnik parowy - Matthew Boultona i Jamesa Watta. Myślę, że to bardzo wymowne. 


Zanim wyjaśnię dlaczego, warto przypomnieć sobie co widnieje na innych banknotach w UK. Na pięciofuntówce mamy Elizabeth Fry – działaczkę społeczną, autorkę reformy więziennictwa. Na £10 zobaczymy Charlesa Darwina – jednego z najbardziej odkrywczych i wpływowych naukowców w historii. Rewers £20 to Adam Smith – filozof społeczny i twórca ekonomii politycznej. Proponuję przyjrzeć się teraz polskim banknotom. To proste porównanie daje obraz różnicy świadomości i tożsamości obu społeczeństw.  


Prawdziwe rewolucje odbywają się mimochodem. Prawdziwe rewolucje tworzą strukturę, o której myśli się, że była od zawsze. Tak było z imperiami i religiami, dostępem do bieżącej wody i internetu. Współczesny świat w bardzo małym stopniu ukształtował król czy poeta. O wiele mocniej wpłynął na niego naukowiec i wynalazca.

Między innymi z tego powodu już od dokładnie roku mieszkam w Londynie. Keeping calm and carrying on.

londonist.com

4 komentarze:

 1. Hej hej! jeśli poszukujesz ubezpieczenie oc w dobrej cenie osobiście polecam zajrzeć na ipolise. Mają naprawdę najlepsze ceny :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Finansowe Info - Najlepsze oferty finansowe w jednym miejscu
  Nie przepłacaj za rachunek w banku. Zamiast płacić zarabiaj na koncie. W wyborze całkowicie darmowego konta osobistego pomoże Ci mój ranking kont bankowych. Nie możliwe to sprawdź wybierz konto z premią, moneybackiem, zwrotem opłaty i dobrze oprocentowanie.
  http://finansowe.info

  OdpowiedzUsuń
 3. Gdy szukacie ciekawych treści związanych z finansami to bez wątpienia cennym źródłem informacji będzie blog Nowe-chwilowki.pl gdzie eksperci z danej dziedziny poruszają wyczerpująco temat.

  OdpowiedzUsuń
 4. Poszukuję informacji czy odzyskanie płynności finansowej przy zarobkach rzędu 2500 netto i zadłużeniu na kwotę około 30 tysięcy jest w ogóle możliwe? Jakie są sposoby, jakie widzicie szanse dla mnie? :)

  OdpowiedzUsuń